Strefa Płatnego Parkowania bezpłatna do odwołania

Kaplica na cmentarzu komunalnym zamknięta
16 marca 2020
Badanie wizerunku – ankieta
20 marca 2020
Kaplica na cmentarzu komunalnym zamknięta
16 marca 2020
Badanie wizerunku – ankieta
20 marca 2020

Strefa Płatnego Parkowania bezpłatna do odwołania

Prezydent Opola i administrator Strefy Płatnego Parkowania w Opolu podjęli decyzję o jej czasowym zawieszeniu. W efekcie do odwołania parkujemy za darmo!

W związku z sytuacją epidemiczną będącą efektem rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz w trosce o mieszkańców oraz przyjeżdżających codziennie do Opola kierowców od dnia 18 marca 2020 roku do odwołania Strefa Płatnego Parkowania w Opolu nie obowiązuje. Parkomaty będą w tym czasie nieczynne, a parkowanie w strefie A i B jest do odwołania bezpłatne.

– Z parkomatów codziennie korzystają setki kierowców, a tym samym wiele osób dotyka choćby klawiatury, celem wprowadzenia numeru rejestracyjnego i dokonania opłaty. Nie ma możliwości, aby na bieżąco je dezynfekować, gdyż przy każdym musiałby czuwać dedykowany parownik. To sprawia, że istnieje ryzyko zarażenia, gdyby z urządzeniem kontakt miała osoba chora. Dlatego podjęliśmy decyzje o czasowym wyłączeniu parkomatów i udostępnieniu miejsc parkingowych w obu strefach bezpłatnie – tłumaczy Sebastian Paroń, wiceprezes Zakładu Komunalnego w Opolu, który administruje Strefą Płatnego Parkowania w mieście.

Każdego dnia roboczego wydawanych jest w Opolu ponad 6000 biletów parkingowych (mniejsza liczba wydawana jest w weekendy, kiedy ludzie nie dojeżdżają do pracy), co oznacza, że średnio z jednego urządzenia korzysta około 50 osób. To bezsprzecznie niesie za sobą potencjalne zagrożenie zarażenia wirusem.

W okresie wyłączenia Strefy, nie będzie możliwości wrzucenia monet, którą jest zablokowana. Na ekranie pojawi się napis „Parkomat nieczynny”, ale nie jest to związane z jego awarią.

– Mamy nadzwyczajną sytuację w związku z rozwijającą się pandemią. Zdecydowaliśmy m.in. że rzadziej kursują autobusy MZK, a chcemy umożliwić mieszkańcom normalne funkcjonowanie w tym czasie . To ten moment i okoliczności, które usprawiedliwiają wybór samochodu, jako środka lokomocji w mieście zamiast komunikacji zbiorowej – dodaje prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

Przypomnijmy, że Strefa Płatnego Parkowania na terenie miasta Opola uwzględnia podział na strefę A – śródmiejską i strefę B. Normalnie obowiązuje w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 8.00 do 17.00. Za pierwszą godzinę parkowania płacimy odpowiednio 3,60 zł i 2 zł, za dwie godziny – 7,80 zł i 4,40 zł, a za trzy godziny – 12,80 zł i 7,20 zł. Za każdą następną rozpoczętą godzinę dopłacamy – 3,60 zł i 2,00 zł. W soboty, niedziele i święta parkowanie jest bezpłatne.