My mieliśmy łąkę kwietną zanim zaczęło to być modne

trawa cmentarz
Trwa koszenie na cmentarzach komunalnych
17 czerwca 2020
Stworzymy łąki kwietne w sercu miasta!
11 sierpnia 2020
trawa cmentarz
Trwa koszenie na cmentarzach komunalnych
17 czerwca 2020
Stworzymy łąki kwietne w sercu miasta!
11 sierpnia 2020

My mieliśmy łąkę kwietną zanim zaczęło to być modne

Utworzona przez Zakład Komunalny w 2019 roku łąka znajduje się na terenie otwartym między mostem kolejowym, a parkingiem przy Parku 800 lecia  w Opolu.

Łąka zajmuje powierzchnię około 5000 m2. W pierwszym etapie powstawania nasi pracownicy wykonali prace agrotechniczno-uprawowe, w celu stworzenia optymalnych warunków do wzrostu i rozwoju nasion kwiatów łąkowych.

Jesienią, na przygotowane uprzednio podłoże  wykonali siew takich gatunków jak: babka lancetowata oraz średnia, chaber, bławatek, driakiewnik oraz łąkowy, czarcikęs łąkowy, dziewanna wielokwiatowa, dziurawiec zwyczajny, esparceta siewna, koniczyna biała i inkarnatka, krwawnik pospolity, mak polny, marchew dzika, mydlnica lekarska, rumian barwierski, szałwia łąkowa, wiesiołek dwuletni, złocień pospolity, żmijowiec oraz łubin wąskolistny.

Część  roślin zakwitnie dopiero w przyszłym roku, ale już teraz wszyscy możemy podziwiać w każdym miesiącu inne kwiaty. Co więcej łąka przyciąga niezliczone ilości owadów i jest swoistą „stołówką” oraz apteką leków naturalnych.  Poprzez zastosowanie tak wielu gatunków roślin zwiększyliśmy wielokrotnie bioróżnorodność, a także stworzyliśmy lepsze warunki bytowe dla wielu nowych żywych organizmów.

Poza tym z naszego ludzkiego punktu widzenia, łąka wygląda obłędnie, wprawia w sielankowy nastrój i jest doskonałym plenerem dla sielskich sesji fotograficznych. Pamiętajmy jednak aby nie zadeptywać tego bogactwa. Jeśli już chcemy nazrywać kwitów , róbmy to bardzo powściągliwie i z umiarem. Pamiętajmy, że kwiaty wydadzą nasiona, a to właśnie z nasion w przyszłym roku będziemy mogli się cieszyć jeszcze większą porcją: barw, faktur i kształtów.