Stworzymy łąki kwietne w sercu miasta!

My mieliśmy łąkę kwietną zanim zaczęło to być modne
30 czerwca 2020
Rozdajemy bilety za elektroodpady
14 sierpnia 2020
My mieliśmy łąkę kwietną zanim zaczęło to być modne
30 czerwca 2020
Rozdajemy bilety za elektroodpady
14 sierpnia 2020

Stworzymy łąki kwietne w sercu miasta!

Zakład Komunalny utworzy dwie mobilne łąki kwietne w sercu miasta, pierwsza z nich stanie na placu Kopernika, natomiast druga zostanie zlokalizowana na placu Jana Pawła II

Na tym etapie przygotowywane są drewniane kwietniki i sprowadzane są sadzonki bylin. Pierwsze 50 kwietników o powierzchni około 1,5 m2 każda, pojawią się w ciągu dwóch tygodni w okolicy galerii Solaris, natomiast kolejne będziemy mogli podziwiać na opolskim rynku. Łąki kwietne to synonim bioróżnorodności, rośliny stają się „domem” oraz swoistą „stołówką” dla niezliczonych ilości owadów.

Zastosowanych zostanie około 60 gatunków i odmian roślin wieloletnich, w przeważającej mierze miododajnych, a także przyprawowych. Zastosowane będą gatunki o różnych kolorach kwiatów, o różnej porze kwitnienia. Tak szeroki wachlarz gatunków korzystnie wpłynie na miejski ekosystem – mówi Anna Konowalczuk- Żołud, odpowiedzialna za projekt wykonawczy w tym dobór gatunkowy.

Ciekawostką jest wykorzystanie naturalnie wzbogaconej ziemi. Środek poprawiający właściwości gleby „Organika”, produkowany w naszym Centrum Zagospodarowania Odpadów. Powstaje on dzięki naturalnemu procesowi kompostowania biomasy z odpadów biodegradowalnych.

Łąki to doskonałe miejsce do obcowania z przyrodą oraz obserwacji owadów, dlatego postanowiliśmy przygotować również siedziska. A będzie co podziwiać: około 60 gatunków i odmian roślin, gatunki typowo łąkowe, takie jak krwawniki, złocienie, pysznogłówki, przegorzan, mikołajki, jeżówki, czyściec, chaber driakiewnik, wiesiołek krzewiasty, liczne trawy ozdobne: trzęślice, turzyce, seslerie, proso, butelua, a także rośliny przyprawowe: oregano, tymianek, mięta, melisa, hyzop i wiele, wiele innych…. Łąki kwietne w sercu miasta będą wabić kolorami oraz zapachem, zwiększą bioróżnorodność jak również pozytywnie wpłyną na czystość powietrza w  mieście.