Uwaga! Cmentarze zamknięte!

Nowe zasady w administracji cmentarzy
21 października 2020
Dołączyliśmy do akcji „Kup chryzantemę”
3 listopada 2020
Nowe zasady w administracji cmentarzy
21 października 2020
Dołączyliśmy do akcji „Kup chryzantemę”
3 listopada 2020

Uwaga! Cmentarze zamknięte!

Od 31 października do 2 listopada cmentarze będą zamknięte. Wynika to z decyzji rządu, który chce w ten sposób uniknąć ryzyka zakażeń koronawirusem na cmentarzach podczas uroczystości Wszystkich Świętych i w Zaduszki.

Rząd podjął decyzję, że od 31 października do 2 listopada włącznie zamknięte zostaną wszystkie cmentarze. W tym okresie wstęp na ich teren jest zakazany z wyjątkiem pogrzebów i czynności z nimi związanych.

Premier Mateusz Morawiecki tłumaczył, że rząd z podjęciem decyzji o zamknięciu cmentarzy czekał, ponieważ liczył, że liczba zachorowań zmaleje. W piątek 30 października liczba stwierdzonych przypadków w Polsce wynosiła ponad 20 tysięcy i po południu została ogłoszona decyzja o kolejnych obostrzeniach, w tym zamknięciu nekropolii,

– Cały czas żyliśmy tą nadzieją, że ta liczba zachorowań będzie przynajmniej chociaż trochę malała, ale ona dzisiaj jest znowu większa niż wczoraj, wczoraj była większa niż przedwczoraj i nie chcemy prowadzić do zwiększenia ryzyka na skutek tego, że na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej, przed cmentarzami gromadzić się będą duże grupy osób – powiedział Mateusz Morawiecki.