Postawiliśmy kolejną mobilną łąkę w mieście

OFERTA PRACY: Pracownik techniczny do obsługi terenów zielonych
5 lipca 2021
Przypominamy o zakazie poruszania się samochodami po terenie cmentarzy
16 sierpnia 2021
OFERTA PRACY: Pracownik techniczny do obsługi terenów zielonych
5 lipca 2021
Przypominamy o zakazie poruszania się samochodami po terenie cmentarzy
16 sierpnia 2021

Postawiliśmy kolejną mobilną łąkę w mieście

Tym razem pojawiła się w okolicach CH Solaris. To trzecia tego typu zielona przestrzeń w Opolu, którą zrealizował Zakład Komunalny.

Aktywnie wspieramy miasto, które działa w myśl hasła #zieloneOpole. W efekcie będzie jeszcze bardziej ukwiecone. Systematycznie prowadzimy nowe nasadzenia drzew i krzewów, a łąki w wersji tradycyjnej rosną m.in. wzdłuż ulicy Głogowskiej, na rondzie im. Jerzego Szczakiela, na rondzie w Karczowie, a także przy ulicy Wrocławskiej w rejonie kanału Ulgi. Stanowi je mieszanka roślin jednorocznych z trawami. W miejscach, gdzie niemożliwe jest rozsianie łąk w takiej formie, pojawiają się łąki mobilne.

Łąki kwietne funkcjonują od poprzedniego lata. Pierwsza została ustawiona na placu Kopernika, a druga na placu Jana Pawła II. Dziś wykonawca projektu realizowanego przez Miasto Opole – Zakład Komunalny w Opolu – zainstalował kolejną na przedłużeniu ul. Sienkiewicza pomiędzy Solarisem, a hotelem Kamienica. Pojawiło się tam 21 donic z różnorodną roślinnością oraz trzy siedziska.

Łąki to doskonałe miejsce do obcowania z przyrodą oraz obserwacji owadów, dlatego postanowiono przygotować również siedziska. A będzie co podziwiać: około 60 gatunków i odmian roślin typowo łąkowych, takich jak: krwawniki, złocienie, pysznogłówki, przegorzan, mikołajki, jeżówki, czyściec, chaber driakiewnik, wiesiołek krzewiasty, kocimiętka.

Będą też trawy ozdobne: trzęślice, turzyce, seslerie, proso, butelua, a także rośliny przyprawowe: oregano, tymianek, mięta, melisa, hyzop i wiele, wiele innych…. Łąki kwietne w sercu miasta wabią kolorami oraz zapachem,.

Rośliny są regularnie podlewane i wymieniane, gdyż nie  mają bezpośredniego kontaktu z gruntem. Na okres zimy donice będą  zabierane, rośliny zabezpieczane przed mrozami i pielęgnowane, tak aby wiosną znów pojawić się w przestrzeni  miejskiej.