Materiał na sukienkę opolskiego stadionu został wybrany

W Opolu pojawiły się hotele dla owadów
9 sierpnia 2022
Sadzimy wspólnie drzewa!
24 sierpnia 2022
W Opolu pojawiły się hotele dla owadów
9 sierpnia 2022
Sadzimy wspólnie drzewa!
24 sierpnia 2022

Materiał na sukienkę opolskiego stadionu został wybrany

Membrana okalająca stadion, czyli tak zwana sukienka będzie wyróżnikiem naszej areny. Została zaprojektowana tak, by obiekt sprawiał wrażenie lekkości i unoszenia się.

Powłoka okalająca budowlę pełniąca rolę elewacji to skomplikowany element przenoszący siły pochodzące między innymi od wiatru, ale również siły naciągu. W chwili obecnej trwają prace projektowe. Projektanci szczegółowo analizują każdą z sił naciągu, a my…no cóż z niecierpliwością wyczekujemy na ostateczny efekt.

Jak to sukienka szyta na miarę, tak również wybrany materiał musi być solidny, mocny i estetyczny. Dlatego wybór membrany był nie lada wyzwaniem. Budowniczy stadionu postawili na membranę PTFE. To ażurowy materiał zbudowany z tkaniny z włóka szklanego pokrytej politetrafloroetylenem czyli teflonem.

Membrana odporna jest na zabrudzenia a jej estetyce nie szkodzą również warunki atmosferyczne. Mało tego, mieszkańcy Opola będą mieli nie lada okazję przyglądać się jak materiał po założeniu na konstrukcję pod wpływem światła słonecznego z koloru piaskowego przechodzi w biel ecru.

Zastosowany materiał jest najlepszym z dostępnych na rynku. Został już zamówiony, by mieć gwarancję dostawy i uniknąć niebezpieczeństwa przestoju na budowie, gdy przyjdzie czas na zakładanie membrany.

Zgodnie z projektem zamówiono 6 400,00 metrów kwadratowych membrany. W ciągu najbliższych 12 miesięcy zostanie z nich uszyta na miarę opolskiego stadionu sukienka. Wykonawca planuje, że prace przy naciąganiu mambrany odbędą się w trzecim kwartale 2023 roku . To jeden z ciekawszych i bardziej widowiskowych etapów budowy. Ciekawostką jest również fakt, że materiał na sukienkę został tak dobrany, by nie tylko przysłaniał elementy, których nie powinno być widać, ale też by mógł pełnić rolę „ekranu”, na którym będzie możliwość wyświetlania projekcji.