Przywieź bioodpady – otrzymaj nagrodę
25 października 2024Polska Izba Ekologii od 2002 r. organizuje Konkurs „Ekolaury Polskiej Izby Ekologii” (w skrócie: „Ekolaury”), promując najefektywniejsze i ekoinnowacyjne działania i prace podejmowane na rzecz ochrony środowiska. Ten ogólnopolski konkurs skierowany jest do przedsiębiorstw, instytucji, organizacji pozarządowych, samorządów, uczelni oraz instytutów. W tym roku przyznano 12. Ekolaurów oraz 11. wyróżnień w 10. kategoriach, m.in. w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadami, adaptacji do zmian klimatu, ochrony powietrza atmosferycznego, odnawialnych źródeł energii, edukacji ekologicznej oraz zrównoważonego transportu.
Celem Konkursu jest wyróżnianie podmiotów zaangażowanych w promowanie nowoczesnych rozwiązań mających wpływ na poprawę stanu środowiska oraz wpływających na oszczędność zasobów naturalnych, a także zaangażowanych w promowanie działań z zakresu edukacji ekologicznej społeczeństwa. Ponadto, od 2015 r., na uroczystej gali wręczane są również Medale Polskiej Izby Ekologii za zasługi dla zrównoważonego rozwoju.
26 listopada w Hotelu Courtyard by Marriott Katowice City Center, na uroczystej gali nastąpiło wręczenie nagród w konkursie „Ekolaury Polskiej Izby Ekologii 2024”. Zakład Komunalny Sp. z o.o. otrzymał wyróżnienie w kategorii: „Gospodarka odpadami, gospodarka o obiegu zamkniętym, w tym zrównoważona gospodarka zasobami mineralnymi” za przedsięwzięcie pn.:
„Budowa Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Opolu, przy ul. Przeskok 1 wraz z punktem wymiany rzeczy oraz ścieżką edukacyjną dla mieszkańców Miasta Opola”.
Wyróżnienie w imieniu Zarządu Spółki odebrali: pani Małgorzata Rabiega – Wiceprezes Zarządu ZK Sp. z o.o. nadzorująca Centrum Zagospodarowania Odpadów oraz pan Kamil Parobij – Zastępca Dyrektora Centrum Zagospodarowania Odpadów.
Nagrodzone przedsięwzięcie to przede wszystkim nowoczesny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przeznaczony dla użytku wszystkich opolan. Budowa PSZOK-u przy ul. Przeskok 1 w Opolu stanowiła ważny krok w kierunku zrównoważonej gospodarki odpadami, edukacji ekologicznej mieszkańców oraz spełnienia unijnych wymogów dotyczących poziomu odzysku i recyklingu odpadów. W ramach inwestycji wybudowano szczelny plac, na którym ustawione są pojemniki i kontenery na dowożone przez opolan posegregowane odpady komunalne. Dla ułatwienia rozładunku odpadów powstała rampa najazdowa, z której deponowane są cięższe odpady np. meble, gruz. Teren placu jest ogrodzony i oświetlony. Inwestycja zajęła około 2 600 m2 powierzchni, co umożliwia skuteczną segregację i przygotowanie odpadów do recyklingu, poprzez ustawienie większej liczby kontenerów.
W ramach projektu powstała również ścieżka edukacyjna oraz punkt napraw przedmiotów nadających się do ponownego użytku. Poprzez edukację ekologiczną, PSZOK w Opolu przyczynia się do zapobiegania powstawaniu odpadów i promuje zasadę hierarchii postępowania z odpadami.
Przyznane wyróżnienie w Konkursie to dla Zakładu Komunalnego Sp. z o. o. ogromna satysfakcja i motywacja do dalszego działania w celu promowania zrównoważonego rozwoju, gospodarki o obiegu zamkniętym oraz budowy instalacji do przetwarzania odpadów.