Utworzyliśmy dwie mobilne łąki kwietne w sercu miasta, pierwsza z nich pojawiła się na placu Kopernika, natomiast druga została zlokalizowana na placu Jana Pawła II. Łąki kwietne to synonim bioróżnorodności, rośliny stają się „domem” oraz swoistą „stołówką” dla niezliczonych ilości owadów.
Zastosowanych zostało około 60 gatunków i odmian roślin wieloletnich, w przeważającej mierze miododajnych, a także przyprawowych. Zastosowane będą gatunki o różnych kolorach kwiatów, o różnej porze kwitnienia. Tak szeroki wachlarz gatunków korzystnie wpłynie na miejski ekosystem.
Ciekawostką jest wykorzystanie naturalnie wzbogaconej ziemi. Środek poprawiający właściwości gleby „Organika”, produkowany w naszym Centrum Zagospodarowania Odpadów. Powstaje on dzięki naturalnemu procesowi kompostowania biomasy z odpadów biodegradowalnych.
Łąki to doskonałe miejsce do obcowania z przyrodą oraz obserwacji owadów, dlatego postanowiliśmy przygotować również siedziska. A jest co podziwiać: około 60 gatunków i odmian roślin, gatunki typowo łąkowe, takie jak krwawniki, złocienie, pysznogłówki, przegorzan, mikołajki, jeżówki, czyściec, chaber driakiewnik, wiesiołek krzewiasty, liczne trawy ozdobne: trzęślice, turzyce, seslerie, proso, butelua, a także rośliny przyprawowe: oregano, tymianek, mięta, melisa, hyzop i wiele, wiele innych…. Łąki kwietne w sercu miasta wabią kolorami oraz zapachem, zwiększą bioróżnorodność jak również pozytywnie wpływają na czystość powietrza w mieście.
60 gatunków i odmian roślin
- krwawniki,
- złocienie,
- pysznogłówki,
- przegorzan,
- mikołajki,
- jeżówki,
- czyściec,
- chaber driakiewnik,
- wiesiołek krzewiasty,
- trzęślice,
- turzyce,
- seslerie,
- proso,
- butelua,
- oregano,
- tymianek,
- mięta,
- melisa,
- hyzop
- i wiele, wiele innych….