Stawki opłat za parkowania w SPP obowiązują w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00. W soboty, niedziele i święta parkowanie jest bezpłatne.
Opłatę za postój w SPP należy wnieść niezwłocznie i nie później niż 7 minut od zaparkowania pojazdu. W przypadku wnoszenia opłat przez telefon komórkowy lub inne urządzenia mobilne opłaty należy dokonać w czasie 2 minut od zaparkowania pojazdu.
Dowód dokonania opłaty za postój pojazdu (karta abonamentowa, bilet), należy umieścić za przednią szybą pojazdu, w sposób umożliwiający jego odczytanie z zewnątrz pojazdu. Obowiązek ten nie dotyczy wniesienia opłaty przy pomocy telefonów komórkowych i innych urządzeń mobilnych.
Kierowca opłacający postój za pomocą aplikacji mobilnej ma obowiązek oznaczyć samochód naklejaną na szybę winietką lub w inny, widoczny dla kontrolera SPP, sposób.
Bilet ze strefy B traci ważność w strefie A.
Stawka zerowa
Zgodnie z Uchwałą XIII/203/15 Rady Miasta Opola z dnia 2 lipca 2015 r. § 4 ustala się zerową stawkę opłat dla następujących użytkowników:
- osób niepełnosprawnych kierujących pojazdami, posiadających karty parkingowe, w rozumieniu art. 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 z późn. zm.) oraz kierowców przewożących osoby niepełnosprawne posiadające takie karty. Kartę parkingową należy umieścić za przednią szybą pojazdu, w sposób umożliwiający jej odczytanie z zewnątrz pojazdu;
- kierujących oznakowanymi pojazdami służb miejskich oraz służb związanych z techniczną infrastrukturą miasta podczas wykonywania obowiązków służbowych w pasie drogowym; (Dziennik Urzędowy Województwa Opolskiego – 2 – Poz. 1698);
- kierujących pojazdami posiadających aktualne zezwolenie Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu na prowadzenie robót w pasie drogowym;
- kierujących pojazdami TAXI w miejscach wyznaczonych znakami drogowymi D-19 i D-20 (postój taksówek i koniec postoju taksówek);
- kierujących pojazdami, którzy realizują postój pojazdu w czasie nie dłuższym niż 15 minut oraz pobiorą z automatu parkingowego bilet „zerowy” i umieszczą go za przednią szybą pojazdu, w sposób umożliwiający jego odczytanie z zewnątrz pojazdu.
- kierujących pojazdami z napędem hybrydowym w miejscach wyznaczonych do ładowania pojazdów;
Opłata dodatkowa
- W razie stwierdzenia braku dowodu wniesienia opłaty, administrator strefy płatnego parkowania wystawia zawiadomienie informujące o obowiązku zapłaty opłaty dodatkowej. Zawiadomienie umieszcza się na przedniej szybie pojazdu, za wycieraczką.
- Za nieuiszczenie opłat z tytułu postoju w strefie A- śródmiejskiej strefie płatnego parkowania oraz nie pobranie biletu pobiera się opłatę dodatkową w wysokości 100zł.
- Opłata dodatkowa Opłata ulega obniżeniu do kwoty 50 zł , jeśli zostanie zapłacona w terminie 14 dni od daty wystawienia wezwania. Za nieuiszczenie opłat z tytułu postoju w SPP strefie B oraz nie pobranie biletu pobiera się opłatę dodatkową w wysokości 80zł. Opłata ulega obniżeniu do kwoty 40 zł , jeśli zostanie zapłacona w terminie 14 dni od daty wystawienia wezwania.
- Jeśli w ciągu 7 minut od wystawienia wezwania kierowca wykupi bilet w parkometrze, opłata dodatkowa zostaje automatycznie anulowana pod warunkiem, że wpisano prawidłowy numer rejestracyjny.
- Możliwość dochodzenia swych racji oraz obrony swoich interesów przez zobowiązanego powstaje dopiero na etapie egzekucji administracyjnej, poprzez zgłoszenie zarzutu na postępowanie egzekucyjne /art. 33 § 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji/.
- Opłaty dodatkowe należy wpłacać w kasie Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu (ul. Firmowa 1, dawniej ul. Obrońców Stalingradu 66) lub na konto Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu wpisując w tytule wpłaty numer wezwania i numer rejestracyjny pojazdu.
- Za sprawy związane z funkcjonowaniem strefy płatnego parkowania odpowiada dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu.
Rachunek Strefy Płatnego Parkowania:
BANK MILLENNIUM S.A
72 1160 2202 0000 0002 1551 5951