
ŚCIEŻKA EDUKACYJNA- poznaj ekologię w praktyce
Edukacja ekologiczna jest niewątpliwie bardzo ważnym aspektem w życiu społecznym. Stanowi podstawowe narzędzie w rozwoju świadomości ekologicznej, a co za tym idzie w wychowaniu społeczeństwa w duchu poszanowania dla środowiska naturalnego. Realizowana jest ona często poprzez warsztaty, szkolenia, lekcje, wykłady. Zakład Komunalny Sp. z o.o. włączając się w proces edukacji ekologicznej zachęca i zaprasza do odwiedzenia ścieżek edukacyjnych prowadzonych przez Spółkę. Znajdują się one w dwóch lokalizacjach na terenie Opola:
- na terenie Centrum Zagospodarowania Odpadów (ul. Podmiejska 69),
- na terenie PSZOK (ul. Przeskok 1).
Na terenie Centrum Zagospodarowania Odpadów ścieżkę edukacyjną można zwiedzić w ramach Ekolekcji prowadzonych przez pracownika Zakładu Komunalnego. Zajęcia są bezpłatne, a ich program jest dostosowany do wieku uczestników. W przystępny sposób prowadzący Ekolekcje, przy użyciu specjalnie opracowanych i zainstalowanych tablic i wiaty edukacyjnej, magnetycznych stołów oraz gier (Labirynt Wiedzy, Światowid, Ekologiczne Koło Wiedzy) przekazuje uczestnikom ekologicznej „wycieczki” między innymi następujące informacje:
- jak poprawnie segregować odpady i dlaczego jest to takie ważne,
- co dzieje się z odpadami po tym jak zabierze je śmieciarka,
- jak odpadom dać drugie życie,
- jak oszczędzać energię i ograniczać zanieczyszczenie powietrza,
- jak z odpadów powstaje prąd,
- jak efektywnie kupować i zmniejszać ilość odpadów.
Wszystkie osoby zainteresowane Ekolekcjami proszone są o kontakt telefoniczny w celu zgłoszenia grupy, ustalenia daty i programu Ekolekcji (planowane powinny być co najmniej z tygodniowym wyprzedzeniem). Maksymalna liczba osób w grupie może wynosić 30 osób.
Kontakt:
📧e-mail: waga@zk.opole.pl
📞 tel. 77 456 25 69 wew. 22

Na terenie PSZOK ścieżka edukacyjna jest ogólnodostępna, może z niej korzystać każdy mieszkaniec Opola, w godzinach otwarcia PSZOK. Specjalnie przygotowane tablice oraz stoły ekologiczne wraz z grami edukują odwiedzających z zakresu m.in.:
- jak prawidłowo segregować odpady,
- w jaki sposób dbać o środowisko,
- co oznaczają eko znaki,
- na czym polega gospodarka o obiegu zamkniętym,
- w jaki sposób rozsądnie planować zakupy i zmniejszać ilość odpadów.

Ścieżka edukacyjna, filmy edukacyjne, upominki i ulotki oraz prowadzenie zajęć realizowane są w ramach projektu partnerskiego pn. Wspólna akcja segregacja – działania informacyjno-edukacyjne dotyczące gospodarki odpadami w gminach Opole, Komprachcice i Turawa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Działanie 5.2 Poprawa gospodarowania odpadami komunalnymi.
