[huge_it_maps id="13"]

Niewielki cmentarzyk wiejski na terenie Półwsi (d. Halbendorf), w 1936 roku włączonej w granice Opola. Służył głównie niewielkiej społeczności mieszkańców majątku w Półwsi. Według księgi adresowej, w 1926 roku mieszkało tam zaledwie 281 osób. Właściciele majątku – członkowie rodziny von Eynern – chowani byli na oddzielnym cmentarzu, położonym przy dzisiejszej ul. Północnej.

Cmentarz założony prawdopodobnie w 2 połowie XIX wieku. W jednym z dokumentów sprawozdawczych wzmiankowana jest data założenia 1862, nie wiadomo jednak, na jakich źródłach jest oparta. Bardzo prosty układ przestrzenny typowy dla wiejskich cmentarzy. Na polu w kształcie prostokąta groby rozmieszczono w następujących za sobą rzędach. Pośrodku duży drewniany krzyż, obecny z datą 2008, zastąpił poprzednie stojące w tym miejscu.

Do dziś, w lepszym lub gorszym stanie, zachowało się tu około trzydziestu prostych kamiennych nagrobków kamiennych z końca XIX wieku i trzech pierwszych dziesięcioleci XX w. Większość z nich z inskrypcjami w języku polskim, kilka – z napisami niemieckimi. Na nagrobkach nazwiska m.in.: Zajontz, Hennek, Morcinietz, Makiolczyk. Zwraca uwagę jedyny nagrobek osoby wyżej urodzonej – Berthe von Rechenberg, z domu Blochmann (1822-1902), prawdopodobnie zamieszkującej w pałacu rodziny von Eynern.