Park Edukacyjno-Sensoryczny powstał z myślą o dzieciach i osobach niepełnosprawnych. Obiekt usytuowany jest w Opolu, przy zbiegu ul. Tarnopolskiej/Lwowskiej na osiedlu Malinka. Teren zieleni zrealizowany dla potrzeb społeczno-edukacyjno-wypoczynkowych. Projektowana szata roślinna spełnia przede wszystkim zadanie dydaktyczne w zakresie poznania różnego rodzaju roślin ozdobnych i użytkowych oraz będących w uprawie. Miejsce to pozwala poznawać i postrzegać świat przy pomocy wszystkich zmysłów. Teren o powierzchni blisko półtora hektara składa się z kilku stref:

Strefa ruchu i dotyku

Strefa zawiera boisko piłkarskie o parametrach dla małych dzieci. Rośliny tej strefy stanowią: świerk serbski, brzoza papierowa w połączeniu z irgą, szpaler z grabu pospolitego jako izolacja boiska od północy oraz niewielkie grupy krzewów o miękkich igłach- cisa, żarnowca i tamaryszka.

Strefa węchu

Drzewa liściaste kilku gatunków intensywnie pachnące, jak np.: czeremcha pospolita, robinia i lipy, krzewy liściaste jak np. kaliny, lilaki, róże, jaśminowiec, magnolia i inne oraz byliny kwietnikowe o mocnych zapachach, kwitnące czasami przez kilka miesięcy jak np.: hiacynt, lilia tygrysia, floks, piwonia.

Strefa smaku

Strefę stanowią drzewa, krzewy i pnącza ozdobne o jadalnych owocach, mini sad z drzewami owocowymi, różnorodne gatunkowo w tym kilka jabłoni dawnych odmian, oraz krzewy owocowe jak porzeczki, maliny, borówki czy rośliny jagodowe tj. truskawki, rośliny warzywne i strączkowe na grządkach, zioła i rośliny lecznicze.

Strefa wzroku

Roślinność tej strefy tworzą drzewa i krzewy o różnorodnej formie pokrojowej i barwie ulistnienia, kwietniki w formie płaskich plam barwnych obficie kwitnących oraz krzewy iglaste i pnącza na konstrukcjach.

Strefa ciszy i słuchu

Grupa „szumiących traw”, szeleszczące liście wiązu, niewielkie ilości drzew liściastych wprowadzają w klimat tej strefy. Uzupełnienie stanowi skupina krzewów budlei Davida jako pożywienie dla wielu motyli.

[huge_it_maps id="5"]