Kaplica na cmentarzu komunalnym zamknięta

Zmiany w funkcjonowaniu administracji cmentarzy, targowisk i strefy parkowania
13 marca 2020
Strefa Płatnego Parkowania bezpłatna do odwołania
17 marca 2020
Zmiany w funkcjonowaniu administracji cmentarzy, targowisk i strefy parkowania
13 marca 2020
Strefa Płatnego Parkowania bezpłatna do odwołania
17 marca 2020

Kaplica na cmentarzu komunalnym zamknięta

Do odwołania pozostanie zamknięta kaplica na cmentarzu w Opolu –Półwsi. Uroczystości żałobne i pogrzebowe zostają ograniczone wyłącznie do terenu przy grobie, gdzie przeprowadzony zostanie pochówek.

W związku z zaistniałą sytuacją sanitarno-epidemiologiczną oraz mając na uwadze zagrożenie dla stanu bezpieczeństwa wynikającego z analizy sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 biskup opolski Andrzej Czaja wydał specjalny dekret regulujący funkcjonowanie Kościoła w diecezji opolskiej. Przewiduje on między skrócenie ceremonii pogrzebowej do trzeciej stacji (przy grobie) i w obecności grona ludzi nie większego niż 50 osób (wliczając w to kapłana i pracowników firm pogrzebowych). Msza pogrzebowa może być odprawiana w dniu pogrzebu (według tych samych zasad, czyli nie więcej niż dla 50 uczestników) albo w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłej osoby.

W efekcie administrator cmentarzy komunalnych w Opolu Zakład Komunalny Sp. z o.o. zdecydował o czasowym zamknięciu kaplicy cmentarnej. Tym samym do odwołania nie będzie możliwości odprawienia w niej mszy i wyprowadzenia trumny z ciałem zmarłego. Od 16 marca do odwołania kaplica na cmentarzu komunalnym w Opolu Półwsi będzie niedostępna. Ograniczenia zostało wprowadzone nie tylko ze względu na bezpieczeństwo osób uczestniczących w mszach, ale również pracowników Administracji Cmentarzy Komunalnych oraz zakładów pogrzebowych.

Zakład Komunalny w Opolu wcześniej wprowadził ograniczenie w kontaktach z klientami. Sprawy związane z pochówkami obsługuje wyłącznie Administracja Cmentarzy Komunalnych, mieszczące się w Opolu przy ul. Cmentarnej. Osobiście przyjmowane będą jednak tylko osoby, które chcą zorganizować pochówek, a rodziny zmarłego proszone są jednocześnie  do ograniczenia liczby osób przychodzących.

Pozostałe sprawy dotyczące obsługi realizowanej przez Administrację Cmentarzy Komunalnych można realizować będzie wyłącznie drogą elektroniczną (cmentarze@zk.opole.pl) bądź telefonicznie (77 474 74 95). Z kolei wszelkie płatności regulować można tylko i wyłącznie przelewem bankowym (nr konta bankowego 53 1240 4272 1111 0000 4832 2342).

Szczegółowe informacje dotyczące opłat można znaleźć na stronie: www.zk.opole.pl/cmentarze. Ważność grobów można ustalić w biurach administracji telefonicznie.