Miododajne kwiaty nie tylko dla pszczół

Nowe punkty wymiany książek
14 kwietnia 2023
Sprawdzaliśmy, jak funkcjonuje „Ekospalarnia”
2 maja 2023
Nowe punkty wymiany książek
14 kwietnia 2023
Sprawdzaliśmy, jak funkcjonuje „Ekospalarnia”
2 maja 2023

Miododajne kwiaty nie tylko dla pszczół

Dział Zieleni Miejskiej Zakładu Komunalnego Sp. z o.o. w Opolu wprowadza innowacje w zakresie uprawy roślin miododajnych. Proponujemy gatunki powszechnie wykorzystywane w rolnictwie, ale jednak niezwykle miododajne,  uważane przez pszczelarzy za cenny pożytek dla ich pupili. Niektóre z proponowanych roślin posiadają oryginalne i efektowne kwiaty. Zachęcamy do tworzenia z nich własnych ogrodowych kompozycji i eksperymentowania.

Zacznijmy jednak od początku, bo skąd wziął się pomysł?

Udostępnianie nasion łąk kwietnych mieszkańcom Opola zaproponował Urząd Miasta, mianowicie Wydział Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Zostaliśmy poproszeni o opinię, czy taka możliwość istnieje oraz o zaproponowanie  rozwiązania. Wymyśliliśmy, że zamiast nasion łąk kwietnych, które są trudno dostępne w dużych ilościach, a przy tym bardzo drogie, można by zaproponować nasiona roślin wykorzystywane zarówno w rolnictwie, jak i przez pszczelarzy.

Dlaczego? Postawiliśmy nie tylko na kwitnienie i wabienie pszczół, ale też na walory użytkowe, mianowicie użyźnianie podłoża w formie poplonu czy przedplonu. Dzięki temu spektrum wykorzystania tychże roślin dla ogrodnika amatora znacznie się poszerza i nie ogranicza tylko do okresu kwitnienia roślin.

Powyższą ideę będziemy propagować przy każdej z możliwych okazji prowadzonych przez nas akcji, np. warsztatów tematycznych, czy festynów. Elastyczność w terminach wysiewu i szerokie zastosowanie takich gatunków jak facelia, gryka, gorczyca czy lucerna, pozwala na wykorzystanie projektu w ciągu całego sezonu. Dystrybutor z nasionami oraz informacje w formie ulotek dotyczące zarówno uprawy, jak i wykorzystania tychże roślin znajdziecie Państwo na stoiskach Działu Zieleni Miejskiej ZK Sp. z o.o.  Podczas spotkań można porozmawiać z nami na tematy ogrodnicze i przyrodnicze. Chętnie odpowiemy na związane z tym pytania, rozwiążemy wspólnie trudne ogrodnicze zadania….