To będzie pierwszy „zielony stadion” w Polsce.

Świętujemy 800-lecie Sławic
16 czerwca 2023
Kobra na orzechu, czyli jak uratować drzewo
27 czerwca 2023
Świętujemy 800-lecie Sławic
16 czerwca 2023
Kobra na orzechu, czyli jak uratować drzewo
27 czerwca 2023

To będzie pierwszy „zielony stadion” w Polsce.

Wzrost cen energii wymusił na inwestorze budowy opolskiego stadionu zlecenie zmian w dokumentacji, które pozwolą w przyszłości zmniejszyć koszty eksploatacji obiektu. Układ składający się z fotowoltaiki, pomp ciepła oraz agregatów z funkcją kogeneracji, w dużej mierze uniezależni stadion od konwencjonalnych źródeł energii. Projekt jest absolutnie nowatorski w skali kraju, dla tego typu obiektów.

Projekt „zielonego stadionu” przygotował i zrealizuje, główny wykonawca firma Mirbud wspólnie z SMG Śląsk, liderem w branży rozwoju ekologicznych systemów instalacyjnych. Inwestor budowy stadionu, aby uniezależnić się od niepewności na światowych rynkach oraz niestabilności cen paliw, zdecydował się na poszukiwanie alternatywnych rozwiązań. W efekcie na dachu z trzech stron, zachodniej, wschodniej i południowej zamontowane zostaną układy paneli fotowoltaicznych o mocy około 280 kW. Cały układ uzupełnią pompy ciepła oraz agregaty z funkcją kogeneracji.

Przyjęte rozwiązania projektowe zostały dobrane z uwzględnieniem specyfiki obiektu i zmiennego cyklu jego pracy, zapotrzebowanie na energię jest bowiem największe w dniach meczowych i dla ogrzania murawy. Panele dobrane zostały z uwagi na to jak funkcjonuje budynek klubowy. W ramach zadania dostosowane zostaną instalacje wewnętrzne, obniżając koszty utrzymania, jednocześnie zachowując wszystkie funkcje obiektu. Największe zapotrzebowanie na moc jest związane z ogrzaniem murawy. Analiza ostatnich lat i temperatur w Opolu pokazała, że moc dostarczana w zaprojektowanym pierwotnie rozwiązaniu jest zbyt wysoka. W razie potrzeby stadion będzie mógł uzupełniająco korzystać z energii  z agregatu lub z sieci. System jest tak skonstruowany by ograniczyć ryzyko ewentualnych przestojów dostaw ciepła lub energii w krytycznych momentach dostaw ciepła lub energii elektrycznej. Koncepcja powstaje w zgodzie z wytycznymi UEFA dotyczącymi zrównoważonej infrastruktury sportowej i kładącymi nacisk na niskoemisyjność obiektu, naturalność klimatyczną oraz energooszczędność.

– Projekt Stadionu Opolskiego, jest stale analizowany, korzystamy z ogromnej wiedzy głównego wykonawcy, firmy Mirbud, jednego z liderów sektora budowlanego w Polsce, który posiada duże doświadczenie w budowie tego typu obiektów sportowych. O jego pozycji i wiarygodności świadczy 5,5 miliardowy portfel zamówień, z którym firma weszła w rok 2023.  Najbardziej cieszy, że część energii potrzebnej do zasilania stadionu będzie pochodziła z odnawialnych źródeł, co pozwoli znacząco ograniczyć koszty jego utrzymania. Musimy mieć na uwadze gwałtowny i drastyczny wzrost cen surowców energetycznych. Najprawdopodobniej ta tendencja się już nie zmieni, dlatego celem wprowadzanych modyfikacji w projekcie stadionu jest ograniczenie zużycia paliw i energii a w konsekwencji mediów, tym samym ograniczenia wydatków przy eksploatacji obiektu – mówi Patryk Stasiak, prezes zarządu Zakładu Komunalnego .

Koszt zmian, które zostaną wprowadzone to około 10 milionów złotych netto. Wprowadzenie OZE na Stadionie Opolskim niewątpliwie podniesie jego funkcjonalność. Zastosowanie technologii wytworzenia energii elektrycznej oraz cieplnej z wykorzystaniem OZE spowoduje, że produkcja energii stanie się bardziej ekologiczna. Proponowana automatyzacja systemu sprawi, że stanie się on w większym stopniu bezobsługowy. Wartym uwagi jest również prestiż jaki zyska obiekt, będzie on bowiem pierwszym w Polsce stadionem z wykorzystaniem OZE w tak dużym stopniu.

Stadion będzie gotowy w drugiej połowie 2024 roku.