Cmentarz wiejski Kolonii Gosławickiej (d. Kolonie Goslawitz, od 1936 r. Ehrenfeld Ansiedlung), w 1961 roku przyłączonej do Opola. Nekropolia rozplanowana najpewniej wkrótce po założeniu osady, co miało miejsce w 1864 roku, widnieje już bowiem na mapie z 1883 roku przy skrzyżowaniu dróg (ob. Tysiąclecia i Grudzickiej ), zajmuje jednak znacznie mniejszy obszar niż obecnie.
Cmentarz założony na bardzo długiej i wąskiej parceli, której oś stanowi główna aleja. Najprawdopodobniej kilkakrotnie powiększany w stronę zachodnią, na co wskazywałyby nieregularności w przebiegu głównej alei.
Przy wejściu na cmentarz od strony ulicy Tysiąclecia znajduje się niewielka murowana kapliczka na planie kwadratu, przykryta dwuspadowym daszkiem, z wnętrzem zamkniętym kratą, wzniesiona najprawdopodobniej na przełomie XIX/XX w. Nieopodal, pod murem, budynek gospodarczy z czerwonej cegły.
Większość grobów współczesna (z ostatnich 30-40 lat), bliżej ul. Tysiąclecia zachowanie bardzo nieliczne groby sprzed wojny. Wśród nich zwraca uwagę świetnie zachowany, opatrzony fotografią, nagrobek Antoniego Moja (zm. 1922) z polskimi napisami, wykonany w warsztacie W. Rőnischa. Wśród grobów dawnych mieszkańców wsi powtarzają się nazwiska tutejszych rodzin: Kurpierz, Glatki, Morawiec, Szymaniec, Zdżuj, Buhl, Baron, Galgon. Pomiędzy grobami powojennymi wiele mogił osób, które osiedliły się tu po wojnie, m.in. Ludwika Wewiórskiego, przed wojną nauczyciela w gimnazjum w Brzeżanach i Czesława Wierszyły, uczestnika powstania wileńskiego.
Na cmentarzu pochowany jest także opolski rzeźbiarz Adolf Panitz (1936-2010), twórca m.in. brązowych wrót opolskiej katedry i sarkofagu Jana Dobrego. Jego prace pozostały też w Kolonii Gosławickiej, której był długoletnim mieszkańcem – wykonał wiele elementów wyposażenia kościoła parafialnego p.w. św. Jacka, a na samym cmentarzu – relief na grobie znanego opolskiego lekarza ortopedy Stanisława Palucha. Spoczywa tu też Marian Spychała (1932-2015) – znany opolski żużlowiec, później – ceniony trener.